Jetlag


Jetlag

  1. [wym. dżet lag] Wydana w 2014 powieść Michała R. Wiśniewskiego - szczecińskiego publicysty i pisarza. Jej bohaterowie w większości załapali się jeszcze na generację X, choć w wielu przypadkach są już millenialsami. Urodzeni i wychowani w okresie wielkiej moderacji, nie wykształcili jednolitego, pokoleniowego głosu. Zasilając szeregi biurowej klasy średniej, zagłuszają poczucie życiowego niespełnienia walką o środki na spłatę kolejnej raty hipotecznej i graniem na Playstation. Ich bunty ograniczają się do lajków pod gniewno-ironicznymi wpisami na Facebooku.

    Charakterystyczną cechą powieści jest narracja - zdawkowa, pozornie powierzchowna i ulotna jak internetowe memy. Niedopowiedziana i pozbawiona wyraźnych otwarć i domknięć, niczym życiorysy bohaterów.

  2. [wym. dżet lag] Stan częściowego otępienia wywołany nagłą zmianą środowiska przy braku zmiany strefy czasowej. Anonimowy bloger opisał go następująco:

    “Jesteś w Krakowie. Wstajesz o 04:30 i pakujesz ostatnie rzeczy. Godzinę później wysiadasz przed międzynarodowym terminalem lotniska w Balicach. Oddajesz bagaż do odprawy, przechodzisz przez kontrolę bezpieczeństwa. Po raz kolejny dziwisz się, że w poniedziałkowy poranek tyle osób leci do Berlina.

    Planowany na 06:30 odlot zazwyczaj się opóźnia, niemniej na lotnisku Tegel lądujesz przed 08:00. Jedziesz z walizką prosto do biura, wpierw autobusem linii TXL, następnie jeden przystanek S-Bahnem. O 09:00 pijesz kawę z kapsułkowego ekspresu i zaczynasz dokładać się do niemieckich rezerw pekabu. Stojący obok biurka bagaż przypomina, że tego poranka budziłeś się jeszcze w innym kraju.”